Siirry sisältöön
HyVä-digi Hae sivustolta

Opiskeluhuolto

Opiskeluhuollon palveluita on saatavilla esiopetuksessa, perusopetuksessa, ammatillisessa koulutuksessa ja lukiokoulutuksessa.

Opiskeluhuolto peruskoulussa

Jos olet lapsen huoltaja, voit olla yhteydessä lapsen kasvuun, kehitykseen, terveyteen ja hyvinvointiin liittyvissä asioissa.

Opiskeluhuoltoon kuuluu ehkäisevä terveydenhuolto, joka pyrkii siihen, että oppilas voi kokonaisvaltaisesti hyvin koko kouluajan. Tähän kuuluu muun muassa kasvun ja kehityksen seuraaminen sekä psyykkisen kehityksen ja itseluottamuksen tukeminen.

Kouluterveydenhoitajan ja koululääkärin tarkastuksissa seuraamme koululaisen kasvua, yksilöllistä kehitystä ja sosiaalisten taitojen kypsymistä. Kouluterveydenhoitaja antaa kaikki valtakunnallisen rokotusohjelman mukaiset rokotukset.

Sairaanhoito ei pääsääntöisesti kuulu opiskeluhuoltoon. Kouluterveydenhoitaja antaa kuitenkin ensiapuluonteista sairaanhoitoa tarvittaessa (esimerkiksi akuutit haavat, tapaturmat, kohtaukset). Kouluterveydenhoitaja arvioi tilanteen ja lähettää oppilaan tarvittaessa eteenpäin jatkohoitoon.

Lisäksi opiskeluhuolto tarjoaa erityisseurantaa oppilaille, joilla voi olla terveysriskejä. Erityisseuranta tehdään yhteistyössä vanhempien, opettajien ja muun oppilashuoltohenkilökunnan kanssa.

Opiskeluhuolto toisen asteen oppilaitoksissa

Opiskeluterveydenhuolto tukee ja edistää itsenäistymistä, opiskelukykyä, terveellisiä elämäntapoja sekä hyvää kuntoa ja mielenterveyttä opintojen aikana. Terveysneuvonnalla ehkäistään myös koulukiusaamista.

Jos olet opiskelija tai hänen huoltajansa, voit olla yhteydessä opiskeluhuoltoon, jos sinua mietityttää jokin fyysiseen tai psyykkiseen terveyteen liittyvä asia. Tällaisia voivat olla esimerkiksi kasvuun ja kehitykseen tai perheen hyvinvointiin ja akuutteihin kriiseihin liittyvät kysymykset.

Opiskeluhuollon palvelut ovat käytettävissä asuinkunnasta riippumatta opiskelupaikkakunnalla. Palvelut ovat maksuttomia alle 18-vuotiaille opiskelijoille.

Opiskelijaterveydenhoitajat ovat tavattavissa oppilaitoksissa koulupäivien aikana. Vastaanottoajat ilmoitetaan lukuvuoden alussa. Vastaanotto sijaitsee oppilaitoksessa.

Varaa aika puhelimitse tai sähköpostin kautta tai tule paikan päälle. Opiskelijat voivat tulla terveydenhoitajan vastaanotolle ilman ajanvarausta lukuvuoden alussa ilmoitettavana aikana, muina aikoina mielellään ajanvarauksella. Myös huoltajat voivat olla yhteydessä terveydenhoitajaan.

Yhteystiedot

Taina Hattunen

Terveydenhoitaja

040 539 9073

Taina.Hattunen@itauusimaa.fi

Yläkoulut, lukio ja Careeria

Sari Suoja

Terveydenhoitaja

040 714 6702

Sari.Suoja@itauusimaa.fi

Alakoulut

Camilla Alm

Terveydenhoitaja

044 505 1730

Camilla.Alm@itauusimaa.fi

Koskenkylän koulukeskus, Forsby skolcentrum, Tesjoen koulu, Tessjö skola, Sävträsk skola, Isnäsin koulu, Isnäs skola

Sofia Kelloniitty

Terveydenhoitaja

044 505 1093

Sofia.Kelloniitty@itauusimaa.fi

Generalshagens skola, Lovisavikens skola, Lovisa Gymnasium, Kapellby skola

Hanna Koskela

Terveydenhoitaja

040 741 7353

hanna.koskela@itauusimaa.fi

Harjurinteen koulu lk. 1-6, Valkon koulu, Ruukin koulu, Hilda Käkikosken koulu

Anna-Charlotta Thesslund

Terveydenhoitaja

044 505 1204

Lotta.Thesslund@itauusimaa.fi

Harjurinteen koulu lk. 7-9, Loviisan lukio

Miisa Saaranen

Terveydenhoitaja

040 616 4037

Miisa.Saaranen@itauusimaa.fi

Satu Pulkkinen

Vastaava terveydenhoitaja

050 465 1369

Satu.Pulkkinen@itauusimaa.fi

Maija Ahokas

Terveydenhoitaja/Sairaanhoitaja

040 359 2584

Maija.Ahokas@itauusimaa.fi

Pääskytien yläkoulu

Jeanette Bussman

Terveydenhoitaja

040 182 1598

jeanette.bussman@itauusimaa.fi

Prakticum, Optima, Careeria (Pomo talo)

Ramona Finnbäck

Terveydenhoitaja

040 159 7775

Ramona.Finnback@itauusimaa.fi

Prakticum, Optima, Careeria (Pomo talo)

Tanja Ingelin

Terveydenhoitaja

040 486 5028

Tanja.Ingelin@itauusimaa.fi

Fredrikakoulun yhteyshenkilö (Steiner)

Eija Kristén

Terveydenhoitaja

040 488 9402

Eija.Kristen@itauusimaa.fi

Jokilaakson koulun yhteyshenkilö

Anna-Maija Lalu

Terveydenhoitaja

040 188 2424

Anna-Maija.Lalu@itauusimaa.fi

Kevätkummun koulu, Vårberga skola, Ilolan koulu

Diana Lindman

Terveydenhoitaja

040 354 0844

diana.lindman@itauusimaa.fi

Hinthaaran koulu, Hindhår skola, Kulloon koulu,Kullo skola , Grännäs skola, Sannäs skola

Emilia Malmsten

Terveydenhoitaja

040 623 7639

Emilia.Malmsten@itauusimaa.fi

Kvarnbackens skola, Eklöfska skolan

Anna Pelkonen

Terveydenhoitaja

040 548 7797

Anna.Pelkonen@itauusimaa.fi

Peipon koulu

Katriina Pölhö

Terveydenhoitaja

040 483 8803

Katriina.Polho@itauusimaa.fi

Careeria (Hevosenkenkäkatu), Ammattiopisto Live

Janna-Sisko Runsala

Terveydenhoitaja

040 631 3485

Janna-Sisko.Runsala@itauusimaa.fi

Careeria (Perämiehentien toimipiste)

Mimosa Saahko

Terveydenhoitaja

040 523 1487

Mimosa.Saahko@itauusimaa.fi

Keskuskoulu, Epoon koulu

Matilda Salmi

Terveydenhoitaja

040 557 8928

Matilda.Salmi@itauusimaa.fi

Tolkkisten koulu, Albert Edelfeltin koulu

Tiina Taskinen

Terveydenhoitaja

040 487 5028

Tiina.Taskinen@itauusimaa.fi

Linnajoen yläkoulu

Katariina Westerlund

Terveydenhoitaja

040 765 22 88

Katariina.Westerlund@itauusimaa.fi

Lyceiparkens skola, Borgå Gymnasium, Borgå Folkakademi

Miisa Saaranen

Terveydenhoitaja

040 616 4037

Miisa.Saaranen@itauusimaa.fi

Satu Pulkkinen

Vastaava terveydenhoitaja

050 465 1369

Satu.Pulkkinen@itauusimaa.fi

Fanny Ahlgren

Terveydenhoitaja

040 584 0785

fanny.ahlgren@itauusimaa.fi

Sipoonlahden koulu 1-6lk, Leppätien koulun Miilin yksikkö

Sabina Kekki

Terveydenhoitaja

040 356 4794

Sabina.Kekki@itauusimaa.fi

Kungsvägens skola, Sibbo gymnasium, Boxby skola sekä yhteyshenkilönä: Kyrkoby skola

Julia Klippi

Terveydenhoitaja

040 191 6049

Julia.Klippi@itauusimaa.fi

Jokipuiston koulu, Leppätien koulu, Talman koulu, Norra-Paipis skola

Satu Rahko

Terveydenhoitaja

040 541 2432

Satu.Rahko@itauusimaa.fi

Lukkarin koulu, Sipoon lukio, Keuda Sipoo

Hanna Venäläinen

Terveydenhoitaja

050 476 9506

Hanna.Venalainen@itauusimaa.fi

Sipoonjoen yhtenäiskoulu, Borgby skola

Elina Vinkki

Terveydenhoitaja

040 628 1641

Elina.Vinkki@itauusimaa.fi

Sipoonlahden 7-9lk, Söderkulla skola, Gumbostrand skola, Salpar skola sekä yhteyshenkilö: Södra-Paipis skola