Siirry sisältöön
HyVä-digi Hae sivustolta

Perheoikeudellinen yksikkö

Perheoikeudellinen yksikkö tarjoaa palveluja perheille liittyen vanhemmuuden selvittämiseen, lapsen sopimusasioihin vanhempien asuessa erillään, huoltoriitatilanteisiin, adoptioasioihin sekä tapaamispaikkatoimintaan.

Ajankohtaista

Sopimusasioissa pyydämme vanhempia asioimaan ensisijaisesti lapsen asuinpaikan hyvinvointialueella ja osallistumaan lastenvalvojan tapaamiseen yhdessä.

Elatusapu on sidottu elinkustannusindeksiin. Elatusavun määrä nousee 1.1.2024 alkaen 4,84%.

Ilmoittaudu Ensi- ja turvakotien liiton järjestämälle maksuttomalle verkkokurssille saadaksesi tukea erotilanteessa.

Ota yhteyttä

Lastenvalvojien vastaanottopaikat

Eva Holm

Toimistosihteeri, perheoikeudellinen yksikkö

ma – to klo. 9 – 11

019 5600 480

eva.holm@itauusimaa.fi

Lastenvalvojien puhelinaika ma ja ke klo 9-10

Tiina Ailunka

Lastenvalvoja, sosiaalityöntekijä, Perheoikeudellinen yksikkö

Ma ja ke klo 9-10

019 5600 166

tiina.ailunka@itauusimaa.fi

Sopimusasiat, olosuhdeselvitykset, adoptioasiat.

Frida Behm

Lastenvalvoja, Perheoikeudellinen yksikkö

Ma ja ke klo 9-10

019 5600 165

frida.behm@itauusimaa.fi

Sopimusasiat, vanhemmuuden selvittäminen, sovittelun koordinointi.

Christel Klemets

Lastenvalvoja, Perheoikeudellinen yksikkö

Ke klo 9-10

019 5600 164

christel.klemets@itauusimaa.fi

Sopimusasiat, vanhemmuuden selvittäminen, olosuhdeselvitykset.

Tia Karlsson

Lastenvalvoja, Perheoikeudellinen yksikkö

Ma ja ke klo 9-10

019 5600 163

tia.karlsson@itauusimaa.fi

Sopimusasiat, vanhemmuuden selvittäminen, olosuhdeselvitykset.

Minna Nieminen

Lastenvalvoja, vs. esihenkilö, Perheoikeudellinen yksikkö

Ma ja ke klo 9-10

019 5600 162

minna.nieminen@itauusimaa.fi

Sopimusasiat, vanhemmuuden selvittäminen, olosuhdeselvitykset.

Eveliina Haapalahti

Sosiaaliohjaaja, Porvoon tapaamispaikan koordinaattori, Perheoikeudellinen yksikkö

Ma ja ke klo 9-10

040 676 1427

eveliina.haapalahti@itauusimaa.fi

Tapaamispaikkatoiminta, olosuhdeselvitykset.