Siirry sisältöön
HyVä-digi Hae sivustolta

Koulukuraattori ja koulupsykologi

Koulukuraattori

Koulukuraattori on koulun sosiaalialan asiantuntija ja osa monialaista opiskeluhuoltoa. Kuraattori tarjoaa ohjausta ja tukea sekä tarvittaessa kriisiapua oppilaalle, huoltajille ja kouluyhteisölle osana koulun oppilashuoltotiimiä.

Ota yhteyttä kuraattoriin

Koulukuraattoreiden yhteystiedot

Nina Böhls-Nybonn

Johtava kuraattori, Opiskeluhuolto

044 055 5292

Nina.Bohls-Nybonn@itauusimaa.fi

Taru Mahlanen

Koulukuraattori

040 076 8847

Taru.Mahlanen@itauusimaa.fi

Askolan alakoulu, Askolan yläkoulu, Juornaakylän koulu, Moninkylän koulu, Särkijärven koulu

Fanny Sund

Koulukuraattori

040 594 2890

Fanny.Sund@itauusimaa.fi

Myrskylän koulu, Kirkonkylän koulu, Pukkila, Askolan lukio, Careeria Askolan toimipiste

Ida Blomqvist

Vastaava koulukuraattori

040 182 1744

ida.blomqvist@itauusimaa.fi

Koskenkylän koulu, Hilda Käkikosken koulu (Lapinjärvi), Sävträsk skola, Valkon koulu

Miia Felin

Koulukuraattori

044 0565 1063

miia.felin@itauusimaa.fi

Isnäs skola, Isnäsin koulu, Harjurinteen koulu vl. 9, Lovisavikens skola, Lovisa Gymnasium, Loviisan lukio, Sävträsk skola

Maiju Hakalehto

Koulukuraattori

040 480 2483

maiju.hakalehto@itauusimaa.fi

Harjurinteen koulu vl 0-8

Jenny Valkama

Koulukuraattori

044 055 5343

Jenny.Valkama@itauusimaa.fi

Generalshagens skola, Forsby skola, Ruukin koulu, Tessjö skola, Tesjoen koulu, Kapellby skola (Lapinjärvi)

Meeri Virtanen

Koulukuraattori

040 182 1744

meeri.virtanen@itauusimaa.fi

Koskenkylän koulu, Isnäs skola, Isnäsin koulu, Valkon koulu, Hilda Käkikosken koulu

Marina Borgman

Koulukuraattori

040 099 2838

Marina.Borgman@itauusimaa.fi

Kvarnbacken, Eklöfska skolan, Sagobackens förskola, Haikobrinkens förskola

Mona Bergman

Koulukuraattori

040 575 5626

Mona.Bergman@itauusimaa.fi

Lyceiparkens skola, Grännäs skola, Sannäs skola, Äppelgårdens förskola, Ebbo förskola

Victoria Etter Von

Koulukuraattori

040 512 3819

Victoria.Von.Etter@itauusimaa.fi

Fredrika-koulu, Tolkkisten koulu, Jokilaakson koulu, Kaarenkylän esiopetus, Ylä-Haikkoon päiväkodin esiopetus

Anna Handroos

Koulukuraattori

040 541 1833

anna.handroos@itauusimaa.fi

Miili, Borgby skola åk 1-6, Södra Paipis skola åk0-6, Norra Paipis skola åk 1-6, Nickby barnträdgård, Metsärinne, Norlandia Kaisla, Lehmuslinna, Poco, Leppätien koulu vl 0-6, Hamarin koulu ja esikoulu

Leena Haveri

Koulukuraattori

040 056 2234

Leena.Haveri@itauusimaa.fi

Huhtisen koulu, Kevätkummun koulu, Kevättuulen esiopetus, Kuutamopolun esiopetus

Saija Heikkinen

Koulukuraattori

040 489 5744

Saija.Heikkinen@itauusimaa.fi

Careeria: POMO-talo, Perämiehentie 2/3, LIVE

Minna Helminen

Koulukuraattori

040 632 8967

Minna.Helminen@itauusimaa.fi

Linnajoen yläkoulu vl7-8, Careeria: Perämiehentie 1/3, Ammattitie

Eva Holmberg

Koulukuraattori

044 055 5406

Eva.Holmberg@itauusimaa.fi

Strömborgska skolan, Kullo skola, Hindhår skola, Skogsstjärnan

Ina Johansson

Koulukuraattori

040 584 9977

ina.johansson@itauusimaa.fi

Vårberga skola, Linnajoen koulu vl9, Careeria: HKK (merkonom), Vårvindens förskola

Katri Krigsholm

Koulukuraattori

040 198 6433

Katri.Krigsholm@itauusimaa.fi

Peipon koulu, Gammelbackan esiopetus, Eestinmäen esiopetus

Henna Liljeström

Koulukuraattori

040 184 5658

Henna.Liljestrom@itauusimaa.fi

Borgå Gymnasium, Careeria: HKK loput

Sari Makkonen

Koulukuraattori

040 718 6776

Sari.Makkonen@itauusimaa.fi

Pääskytien koulu

Tarja Nyman

Koulukuraattori

040 489 1844

Tarja.Nyman@itauusimaa.fi

Linnankosken lukio

Sari Salin-Hämäläinen

Koulukuraattori

040 588 0366

Sari.Salin-Hamalainen@itauusimaa.fi

Albert Edelfeltin koulu, Hornhattulan esiopetus, Helmen esiopetus, PK Metsätähti esiopetus

Gina Schoultz Von

Koulukuraattori

040 489 5757

Gina.Von.Schoultz@itauusimaa.fi

Prakticum, Borgå Folkakademi, OPTIMA-Telmaenheten i Borgå

Anne Tukiainen

Koulukuraattori

040 359 4908

Anne.Tukiainen@itauusimaa.fi

Keskuskoulu, Ilolan koulu, Epoon koulu, Puistopäiväkodin esiopetus, Epoon esiopetus

Eija Viitolahti-Liimatainen

Koulukuraattori

040 563 9958

eija.viitolahti-liimatainen@itauusimaa.fi

Sipoonlahden koulu vl. 5-9, Kulloon koulu + esikoulu, Hinthaaran koulu + esikoulu

Micaela Wickström-Tillander

Vastaava koulukuraattori

040 191 4525

Micaela.Wickstrom-Tillander@itauusimaa.fi

Kyrkoby 0-6, Söderkulla 0-6, Boxby skola 0-6, Gumbostrand 0-6, Salpar skola 0-6

Charlotta Aikio

Koulukuraattori

040 566 0465

Charlotta.Aikio@itauusimaa.fi

Kungsvägens skola, Sibbo Gymnasium

Anna Handroos

Koulukuraattori

040 541 1833

anna.handroos@itauusimaa.fi

Miili, Borgby skola åk 1-6, Södra Paipis skola åk0-6, Norra Paipis skola åk 1-6, Nickby barnträdgård, Metsärinne, Norlandia Kaisla, Lehmuslinna, Poco, Leppätien koulu vl 0-6, Hamarin koulu ja esikoulu

Hanna Kankaanpää

Koulukuraattori

050 380 2519

Hanna.Kankaanpaa@itauusimaa.fi

Sipoonjoen yhtenäiskoulu 7-9, Sipoon lukio, Keuda

Jaana Kittilä

Koulukuraattori

050 344 6918

Jaana.Kittila@itauusimaa.fi

Sipoonlahti vl 0-4, Jokipuisto vl 0-6, Talma vl 0-6, Sipoonjoen koulu 0-3

Tuire Tölli

Koulukuraattori

050 564 0431

Tuire.Tolli@itauusimaa.fi

Lukkarin koulu 0-6

Eija Viitolahti-Liimatainen

Koulukuraattori

040 563 9958

eija.viitolahti-liimatainen@itauusimaa.fi

Sipoonlahden koulu vl. 5-9, Kulloon koulu + esikoulu, Hinthaaran koulu + esikoulu

Mikäli koulusi ei löydy yhteystiedoista, kysy lisää tietoja suoraan oppilaitoksesta.

Koulupsykologi

Koulupsykologi toimii kouluyhteisön psykologisen alan asiantuntijana.

Psykologiin voit olla yhteydessä jos

Koulupsykologien yhteystiedot

Rauni Pääkkönen

Johtava koulupsykologi

050 326 5132

Rauni.Paakkonen@itauusimaa.fi

Juuli Halonen

Koulupsykologi

040 352 8691

ext-juuli.halonen@itauusimaa.fi

Askolan lukio, Careeria Askola

Heidi Mielonen

Ostopalvelupsykologi

040 156 4082

EXT-heidi.mielonen@itauusimaa.fi

Askolan esi- ja perusopetus

Liina Graverson

Psykologi

040 350 9700

EXT-liina.graverson@itauusimaa.fi

Myrskylän ja Pukkilan koulut sekä esiopetus

Enni Hongisto

Koulupsykologi

044 055 5903

Enni.Hongisto@itauusimaa.fi

Harjurinteen koulu ja esiopetus, Loviisan lukio

Peter Sundsten

Ostopalvelupsykologi

040 350 9405

EXT-peter.sundsten@itauusimaa.fi

Hilda Käkikosken koulu, Isnäsin koulu ja esikoulu, Koskenkylän koulu ja esikoulu, Ruukin koulu ja esikoulu, Tesjoen koulu ja esikoulu, Valkon koulu, Kapellby skola, Lovisa gymnasium, Forsby skola och förskola, Generalshagens skola och förskola, Isnäs skola och förskola, Sävträsk skola och förskola, Tessjö skola, Lovisavikens skola

Satu Bollmann

Koulupsykologi

040 193 5914

Satu.Bollmann@itauusimaa.fi

Careeria: Ammattitien, Perämiehentien ja Aleksanterinkadun toimipisteet

Johanna Eirola

Koulupsykologi, paikalla: ma, ke, pe

040 525 8617

ext-johanna.eirola@itauusimaa.fi

Albert Edelfeltin koulu, Kulloon koulu, Fredrika koulu, Päiväkoti Helmi (esiopetus), Päiväkoti Metsätähti (esiopetus), Kulloon päiväkoti (esiopetus), Hornhattulan päiväkoti (esiopetus)

Emilia Ek-Söderström

Koulupsykologi

040 354 7287

Emilia.Ek@itauusimaa.fi

Borgå gymnasium, Akan

Senja Härmä-Riisiö

Koulupsykologi

040 482 9170

Senja.Harma-Riisio@itauusimaa.fi

Linnajoen koulu, Kevätkummun koulu 6lk

Mette Ingman

Koulupsykologi

040 060 2201

Mette.Ingman@itauusimaa.fi

Kvarnbackens skola, Sannäs skola, Grännäs skola, Bjurböle förskola, Ebbo förskola, Äppelgårdens förskola ja Sagobacken

Hanna Jäntti

Koulupsykologi

040 352 4201

Hanna.Jantti@itauusimaa.fi

Linnankosken lukio

Leila Korhonen

Koulupsykologi

040 526 2837

Leila.Korhonen@itauusimaa.fi

Keskuskoulu, Huhtisen koulu, Ilolan koulu, Epoon koulu, Puistopäiväkodin esiopetus, Kuutamopolun esiopetus, Epoon päiväkodin esiopetus

Sara Renvall

Koulupsykologi

040 187 6934

Sara.Renvall@itauusimaa.fi

Lyceiparkens skola, Careeria svenska merkonomer, Optima, Vårberga skola, Vårvindens förskola, Bjurböle förskola

Roope Rytkönen

Psykologi

040 054 9654

ext-Roope.Rytkonen@itauusimaa.fi

Careeria HKK, Live

Riina von Schantz

Koulupsykologi

040 354 9752

Riina.Von.Schantz@itauusimaa.fi

Tolkkisten koulu, Hamarin koulu, Ylä-Haikkoon esiopetus

Sakari Suvanto

Koulupsykologi

040 489 3306

ext-sakari.suvanto@itauusimaa.fi

Pääskytien koulu, Hinthaaran koulu, Jokilaakson koulu, Hinthaaran päiväkoti (esiopetus) Kaarenkylän päiväkoti (esiopetus)

Sini Suomi

Koulupsykologi, paikalla ma, ti, to, pe

040 559 0038

ext-sini.suomi@itauusimaa.fi

Peipon koulu, Kevätkummun koulu 1-5 luokat, Gammelbackan päiväkoti (esiopetus), Eestinmäen päiväkoti (esiopetus), Kevättuulen esiopetus

Anna Vaittinen

Koulupsykologi

040 525 8617

EXT-Anna.Vaittinen@itauusimaa.fi

Tolkkisten koulu, Hamarin koulu, Ylä-Haikkoon esiopetus

Martin Westerling

Koulupsykologi, paikalla: ti-pe

040 168 5076

ext-martin.westerling@itauusimaa.fi

Boxby skola och förskola, Gumbostrands skola och förskola, Norra Paipis skola och förskola, Salpar skola och förskola, Söderkulla skola och förskola, Södra Paipis skola och förskola, Prakticum

Martin Westerling

Koulupsykologi, paikalla: ti-pe

040 168 5076

ext-martin.westerling@itauusimaa.fi

Boxby skola och förskola, Gumbostrands skola och förskola, Norra Paipis skola och förskola, Salpar skola och förskola, Söderkulla skola och förskola, Södra Paipis skola och förskola, Prakticum

Elli Muttonen

Koulupsykologi

040 191 6087

ext-elli.muttonen@itauusimaa.fi

Sipoonlahden koulu, Jokipuiston koulu, Leppätien koulu ja esiopetus (Etelä-Sipoon toimipiste), Lehmuslinnan päiväkodin esiopetus, Musiikkipäiväkoti Pocon suomenkielinen esiopetus, Luontopäiväkoti Norlandia Kaislan esiopetus

Minna Salmi

Koulupsykologi

040 153 5602

ext-minna.salmi@itauusimaa.fi

Sipoonjoen koulu ja esiopetus, Lukkarin koulu ja esiopetus, Leppätien koulu ja esiopetus (Nikkilän toimipiste), Talman koulu ja esiopetus

Essi Suomela

Koulupsykologi

040 355 4529

ext-essi.suomela@itauusimaa.fi

Sipoon lukio, Keuda Sipoo

Teresia Åström

Koulupsykologi

teresia.astrom@itauusimaa.fi

Kungsvägens skola, Kyrkoby skola och förskola, Borgby skola, Sibbo Gymnasium, Nickby barnträdgård förskola