Siirry sisältöön
HyVä-digi Hae sivustolta

Lautakunnat

Lautakunnat ja jaostot ovat luottamuselimiä, jotka johtavat julkisten palveluiden tuottamista. Lautakuntien ja jaostojen tehtävät ja kokousmenettely määritellään hallintosäännössä.

Lautakunnan syksyn 2024 kokousaikataulu:
10.09.2024 . Kokous alkaa klo 17.00.

Kokouspaikka: WSOY-talo, Mannerheiminkatu 20 K, 2 krs.

  • Puheenjohtaja Tom Liljestrand RKP (Roger Wide RKP)
  • Varapuheenjohtaja Kjell Grönqvist SDP (Torbjörn Bergström SDP)
  • Sebastian Ekblom RKP (Göran Wallen RKP)
  • Fred Henriksson RKP (Tobias Liljeström RKP)
  • Petra Lind RKP (Gia Mellin-Kranck RKP)
  • Bodil Lund RKP (Sofia Antman RKP)
  • Jeanette Broman KOK + KD (Mia Heijnsbroek-Wirén KOK + KD)
  • Anders Sélen VIHR (Jens Hannuksela VIHR)
  • Jolanta Lundgren VAS (Lotte Telakivi VAS)
  • aluehallituksen edustaja Heikki Junes (KESK)
  • vammaisneuvoston edustaja Håkan Westerholm (Jonas Lindström /Monica Ståhls-Hindberg)
  • vanhusneuvoston edustaja Nina Björkman-Nysten
  • nuorisovaltuuston edustaja Tristan Lindholm (Ahti Pokkinen)
  • esittelijä Camilla Söderström
  • sihteeri Lilian Andergård-Stenstrand

Kevätkaudella 2024 lautakunta kokoontuu seuraavasti: 18.1., 15.2., 14.3., 16.4., 2.5., 16.5., 30.5.2024. Kokoukset alkavat klo 17:30.
Tarkastuslautakunta kokoontuu ylimääräiseen kokoukseen 24.5.2024 klo 17:00.

  • Puheenjohtaja Mia Myllys KOK + KD (Kari Jahnsson KOK + KD)
  • Varapuheenjohtaja Johanna Aaltonen SDP (Tero Aaltonen VAS)
  • Hannu Ollikainen RKP (Martin Segerstråle RKP)
  • Petra Paakkanen RKP (Malin Havila RKP)
  • Johan Söderberg RKP (Björn Sundqvist RKP)
  • Ari Oksanen KOK + KD (Hannele Luukkainen KOK + KD)
  • Minna Raumanni KOK + KD (Pirkko Parjanen KOK + KD)
  • Minna Tirkkonen SDP (Auli Lehto-Tähtinen SDP)
  • Marko Piirainen SDP (Mikko Valtonen SDP)
  • Timo Raivio VIHR (Harri Lehtonen VIHR)
  • Ilkka Sillanpää PS (Kari Pauloaho PS)
  • Sonja Hällfors KESK (Lenita Niemelä KESK)
  • Sandra Riipi LIIK (Danita Westphal LIIK)
  • sihteeri Anne Salminen, KPMG Oy

Syyskaudella lautakunta kokoontuu seuraavasti: 11.9., 9.10. sekä 3.12.2024. Kokoukset alkavat klo 17:30 ja ovat pääsääntöisesti paikan päällä.

  • puheenjohtaja Charlotta Engblom RKP (Laura Günsberg-Sandström RKP)
  • varapuheenjohtaja Silja Metsola KOK + KD (Heljä Pulli KOK + KD)
  • Stefan Andersin RKP (Markus Sjöholm RKP)
  • Pamela Stenberg RKP (Charlotta Savin RKP)
  • Benny Engård RKP (Tobias Karlsson RKP)
  • Jyrki Loijas KOK + KD (Petri Hakasaari KOK + KD)
  • Piia Malmberg KOK + KD (Ritva Tarvainen KOK + KD)
  • Nina Uski KOK + KD (Hilkka Knuuttila KOK + KD)
  • Eila Kohonen SDP (Mirja Suhonen SDP)
  • Hannu Vihreäluoto SDP (Tuomas Jakovesi SDP)
  • Mari Lotila VIHR (Hanna Hurtta VIHR)
  • Ilkka Luusua PS (Esa Kantee PS)
  • Mikko Nieminen VAS (Mikael Söderström VAS)
  • aluehallituksen edustaja Tapani Eskola, esittelijä Katja Blomberg, sihteeri Nina Nyholm
  • vanhusneuvoston edustaja Leena Sorjonen
  • vammaisneuvoston edustaja Pauli Ritola (Tuula Räikkönen)
  • nuorisovaltuuston edustaja Austeja Kvedaraite

Syyskaudella lautakunta kokoontuu seuraavasti: 20.08., 10.09., 01.10., 05.11., sekä 03.12.2024. Kokoukset alkavat klo 17:00 ja ovat pääsääntöisesti paikan päällä pelastuslaitoksen luentosalissa.

Hybridikokouksia ei pidetä, mikä tarkoittaa, että mikäli kokous ilmoitetaan pidettäväksi läsnäolokokouksena, siihen ei voi osallistua verkon kautta.

  • Puheenjohtaja Satu Lindgren KOK + KD (Pamela Weckman KOK + KD)
  • Varapuheenjohtaja Christer Andersson RKP (Markus Sjöholm RKP)
  • Pia Baumgartner RKP (Sharie Sveholm RKP)
  • Mikael Karlsson RKP (Oscar Lökfors RKP)
  • Helene Liljeström RKP (Jonna Hinttaniemi RKP)
  • Tuomo Repo KOK + KD (Erkki Naumanen KOK + KD)
  • Tom Sundbäck RKP (Christoffer Hällfors RKP)
  • Jere Riikonen KOK + KD (Antti Skogster KOK + KD)
  • Janne Turunen SDP (Petri Hosiaisluoma SDP)
  • Jenni Hovilehto VIHR (Jari Oksanen VIHR)
  • Lennu Sajomaa PS (Sari Kuuppo PS)
  • Nina Pauloaho KESK (Anne Penninkangas KESK)
  • Roosa Lehtimäki KESK (Marika Hyväri KESK)
  • vammaisneuvoston edustaja Håkan Westerholm (Maija Aatelo /Jonas Lindström)
  • vanhusneuvoston edustaja Carl-Johan Numelin
  • nuorisovaltuuston edustaja Edit Ahlgren (Alina Hämäläinen)
  • aluehallituksen edustaja Patrik Björkman
  • esittelijä Peter Johansson
  • sihteeri Marjut Helske

Syyskaudella lautakunta kokoontuu seuraavasti: 21.08 (tarvittaessa)., 04.09., 02.10., 06.11. sekä 04.12.2024 Kokoukset alkavat klo 16:30 ja ovat pääsääntöisesti lähikokouksia. Kokouispaikka: Pelastuslaitoksen luentosali, Porvoo.

Kevätkaudella 2024 lautakunta kokoontuu 05.06. sekä mahdollisesti 26.06.2024. Kokoukset alkavat klo 16:30 ja ovat pääsääntöisesti lähikokouksia.

  • Puheenjohtaja Micaela Röman RKP (Bodil Weckström RKP)
  • Varapuheenjohtaja Anna-Mari Eloranta SDP (Sanna Tiivola SDP)
  • Tove Munkberg RKP (Hanna Lönnfors RKP)
  • Pamela Stenberg RKP (Elin Andersson RKP)
  • Pehr Sveholm RKP (Stefan Andersin RKP)
  • Irmeli Hoffren KOK + KD (Katri Kakkuri KOK + KD)
  • Juha Kittilä KOK + KD (Jani Asunmaa KOK + KD)
  • Tero Suominen KOK + KD (Jari Ilkka KOK + KD)
  • Meri Lohenoja SDP (Sirpa Kurki SDP)
  • Markus Pietikäinen SDP (Juha Jokinen SDP)
  • Sanna Kivineva VIHR (Tanja Lehtikuusi VIHR)
  • Jarkko Haverinen PS (Esa Kantee PS)
  • Roy Harkimo LIIK (Olli Kykkänen LIIK)
  • aluehallituksen edustaja Arto Kujala
  • vanhusneuvoston edustaja Juha Huotari
  • vammaisneuvoston edustaja Maija Aatelo (Tuula Räikkönen)
  • nuorisovaltuuston edustaja Rasmus Heino (Emma Karmanheimo)
  • esittelijä Annika Immonen
  • sihteeri Marja Lahti-Elers

Jaosto kokoontuu seuraavasti: 15.01., 05.02., 12.02., 11.03., 08.04., 06.05., 27.05. sekä 17.06. 2024. Kokoukset alkavat klo 15:30.

Syksyn ensimmäinen kokous tarkentuu myöhemmin, joko 12.08. tai 19.08.2024.

  • Puheenjohtaja Tove Munkberg RKP (Stina Lindgård RKP)
  • Varapuheenjohtaja Tero Suominen KOK + KD (Jari Ilkka KOK + KD)
  • Ben Grundström RKP (Stefan Sandström RKP)
  • Matti Jäppilä PS (Jarkko Haverinen PS)
  • Eva Kuntsi SDP (Riitta Ahola SDP)
  • Tiiina Sinkkonen KOK + KD (Kia Lindström KOK + KD)
  • Suvi Vuoksenranta KOK + KD (Hilkka Knuuttila KOK + KD)
  • aluehallituksen edustaja Kevin Servin
  • esittelijät: Kirsi Oksanen, Ilona Koskenniemi, Carita Schröder
  • sihteeri Marja Lahti-Elers

  • Puheenjohtaja Christel Liljeström (RKP)
  • Varapuheenjohtaja Jarkko Ilomäki (KOK)
  • Matti Lehesniemi (SDP)
  • Sari Kuuppo (PS)
  • Reeta Rossi (VIHR)

5 varajäsentä

  • Matti Pirhonen (KESK)
  • Ulla Vuorinen (LIIK)
  • Sami Haapavaara (VAS)
  • Lisbeth Konttinen (KD)
  • Tatu Chanth (EOP)